Published on November 23, 2018 3:20 pm

21 of the AFL Draft's 22 first-round selections, with Carlton's no.1 pick Sam Walsh (Geelong Falcons) in the centre

TAC Cup produces 49 draftees

Forty-two TAC Cup players were selected at the 2018 NAB AFL Draft across Thursday and Friday before a further seven were taken at Friday’s AFL Rookie Draft.

* See the full list of TAC Cup players selected in the 2018 AFL Draft and AFL Rookie Draft further down the page.

Carlton’s no.1 pick Sam Walsh (Geelong Falcons) became the eighth straight top AFL Draft selection from the TAC Cup and headed 14 TAC Cup players taken in the first round on Thursday night, before a further 28 players were picked in the remainder of the draft on Friday.

These 42 selections represented 54 per cent of the 78 total picks in the AFL Draft, and along with the six players taken from the VFL – all of whom graduated from TAC Cup programs – AFL Victoria’s talent competitions produced 48 AFL Draft selections (62 per cent of all players picked).

 

Among the selections from TAC Cup clubs were:

  • This year’s Morrish Medal winner Liam Stocker (Sandringham Dragons);

 

 

  • Four TAC Cup club best-and-fairest winners: Sam Walsh (Geelong Falcons), Ely Smith (Murray Bushrangers), Jack Ross (Oakleigh Chargers) and Noah Gown (Gippsland Power);

 

  • Eighteen TAC Cup Team of the Year members: Sam Walsh (Geelong Falcons), Ben King (Sandringham Dragons), Bailey Smith (Sandringham Dragons), Isaac Quaynor (Oakleigh Chargers), Xavier Duursma (Gippsland Power), Liam Stocker (Sandringham Dragons), Riley Collier-Dawkins (Oakleigh Chargers), Ely Smith (Murray Bushrangers), Xavier O’Halloran (Western Jets), Rhylee West (Calder Cannons), Will Kelly (Oakleigh Chargers), Bailey Williams (Dandenong Stingrays), Curtis Taylor (Calder Cannons), Zac Foot (Dandenong Stingrays), Noah Answerth (Oakleigh Chargers), Connor Idun (Geelong Falcons), Tom McKenzie* (Northern Knights) and Buku Khamis* (Western Jets);

 

 

  • Five Next Generation Academy members from indigenous or multicultural backgrounds: Isaac Quaynor (Oakleigh Chargers), Toby Bedford (Dandenong Stingrays), Atu Bosenavulagi (Oakleigh Chargers), Buku Khamis* (Western Jets) and Blake Schlensog* (Geelong Falcons).

 

* Visit our AFL DRAFT WATCH hub, featuring stories on one of the top prospects from each of this year’s TAC Cup teams.

 

See the full list of TAC Cup players selected in the 2018 AFL Draft below:

PICK NAME SELECTED BY TAC CUP CLUB LOCAL CLUB
1 Sam Walsh Carlton Geelong Falcons St Joseph’s
4 Max King St Kilda Sandringham Dragons East Sandringham
6 Ben King Gold Coast Sandringham Dragons East Sandringham
7 Bailey Smith Western Bulldogs Sandringham Dragons East Malvern
11 Jye Caldwell GWS Bendigo Pioneers Golden Square
12 Zak Butters Port Adelaide Western Jets Darley
13 Isaac Quaynor Collingwood (NGA) Oakleigh Chargers East Doncaster
16 Edward McHenry Adelaide Geelong Falcons Barwon Heads
17 Sam Sturt Fremantle Dandenong Stingrays Mt Eliza
18 Xavier Duursma Port Adelaide Gippsland Power Foster
19 Liam Stocker Carlton Sandringham Dragons Old Haileybury
20 Riley Collier-Dawkins Richmond Oakleigh Chargers Waverley Blues
21 Ely Smith Brisbane Murray Bushrangers Yarrawonga
22 Xavier O’Halloran GWS Western Jets St Bernard’s
25 James Rowbottom Sydney Oakleigh Chargers Camberwell Sharks
26 Rhylee West Western Bulldogs (Father-Son) Calder Cannons Strathmore
28 Xavier O’Neill West Coast Oakleigh Chargers Blackburn
29 Will Kelly Collingwood (Father-Son) Oakleigh Chargers Glen Iris
30 Will Hamill Adelaide Dandenong Stingrays Dromana
33 James Jordon Melbourne Oakleigh Chargers Yarrawonga
35 Bailey Williams West Coast Dandenong Stingrays Pines
36 Thomas Berry Brisbane GWV Rebels Horsham Saints
37 Laitham Vandermeer Western Bulldogs Murray Bushrangers Mooroopna
38 Irving Mosquito Essendon Gippsland Power Maffra
41 Jack Bytel St Kilda Calder Cannons Aberfeldie
43 Jack Ross Richmond Oakleigh Chargers Noble Park
44 Justin McInerney Sydney Northern Knights Banyule
46 Curtis Taylor North Melbourne Calder Cannons Keilor
51 Zac Foot Sydney Dandenong Stingrays Langwarrin
52 Jacob Koschitzke Hawthorn Murray Bushrangers Albury
55 Noah Answerth Brisbane Oakleigh Chargers Caulfield Bears
60 Noah Gown Essendon Gippsland Power Warragul
61 Connor Idun GWS Geelong Falcons Drysdale
63 Mathew Walker Hawthorn Murray Bushrangers Albury
64 Lachlan Sholl Adelaide Calder Cannons St Bernard’s
66 Finbar O’Dwyer Carlton Murray Bushrangers Yarrawonga
69 Joel Crocker North Melbourne (Father-Son) Sandringham Dragons Old Brighton
70 Ben Silvagni Carlton (Father-Son) Oakleigh Chargers Greythorn Falcons
72 Brayden Ham Essendon Geelong Falcons St Mary’s
74 Oscar Brownless Geelong (Father-Son) Geelong Falcons Geelong Amateur
75 Toby Bedford Melbourne (NGA) Dandenong Stingrays Rosebud
77 Atu Bosenavulagi Collingwood (NGA) Oakleigh Chargers Booroondara Hawks

 

See the full list of TAC Cup players selected in the 2018 AFL Rookie Draft below:

PICK NAME SELECTED BY TAC CUP CLUB LOCAL CLUB
6 Lachlan Young Western Bulldogs Dandenong Stingrays Mt Eliza
10 Tom McKenzie North Melbourne Northern Knights Fitzroy
28 Harry Reynolds Sydney Sandringham Dragons St Kilda City
30 Will Golds Hawthorn Oakleigh Chargers Kew Rovers
39 Jordon Butts Adelaide Murray Bushrangers Shepparton Bears
Buku Khamis Western Bulldogs (NGA) Western Jets St Albans
Blake Schlensog Geelong (NGA) Geelong Falcons Grovedale

Naming Rights

official licencee / supplier